Лечение на тревожността
Как да се справя сам с тревожността?
- Помислете върху възможните си вътрешни конфликти без да потискате/игнорирате нито една от двете страни и вземете решение.
- Отговорете си на "Кое е най-лошото, което може да се случи? Наистина ли е толкова лошо?".
- Споделете с някой притесненията и страховете си, за да чуете странично мнение, което не е емоционално въвлечено в преживяването ви и може да подейства отрезвяващо.
- Намерете занимание, което провокира вдъхновение у вас.
- Спортувайте. Спортът изразходва хормони, които се отделят при тревожност и така тревожността временно ще отслабне.
- Ако използвате бягства за облекчаване на тревожността (като например: трескава активност, пристрастяване към секса, алкохол), най-добре ги спрете, защото ефектът е само временен, а понякога дори задълбочават тревожността, защото временният ефект може да накара човек да се чувства още по-безпомощен.
Други начини за справяне с тревожността
Лекарства? Приемайки лекарства, тялото на човек няма как да не реагира на химията, стига да е правилното лекарство в правилната доза, и в даден момент той ще започне да се чувства по-добре. Лекарствата, обаче, няма да елиминират причините в личността на човека, които са довели до изпитването на тревожност. Немалко хора на първа сесия при мен са ми споделяли, че отново са изпитвали тревожност след спирането на лекарствата, но искат дълготрайно решение и затова са ме потърсили.
Ако дълго време изпитвате тревожност или тревожността е силна, най-добре потърсете психологическа помощ.