Тъгата има своята функция и опитите за бягството от нея, когато я изпитаме, може да ни навредят. Да разгледаме 3 примера и всеки сам да прецени за себе си дали може да избегне тъгата:
- Близък човек ни казва/прави нещо, от което се чувстваме наранени. Възможно ли е да не се натъжим? Едва ли някой ще отрече, че от най-близките най ни боли.
Някои хора биха потиснали/отрекли как са се почувствали, защото смятат тъгата за слабост, тъй като бъркат слабост с уязвимост.
Други хора пък биха потиснали/отрекли тъгата си в такъв момент и ще оправдават партньора само и само да не видят някои истини – за себе си и/или партньора.
При потискане/отричане на тъгата от нараняването, тя остава вътре в нас и таенето може да доведе до отчуждение, враждебност, реваншизъм към другия (нeзависимо каква е причината за таенето).
- Някой близък е починал. Тъгата е нормален етап от процеса на приемане на загубата и не може да се избегне. Потискането на тъгата при загуба на близък само удължава процеса на приемане на загубата, а често противопоставянето срещу естествените процеси ни се връща като бумеранг рано или късно.
- Раздяла с партньора. Някои хората прибягват към какви ли не начини за разсейване, за да не останат сами със себе си и да изпитат тъга (която е напълно нормална в такава ситуация), други пък потискат/отричат тъгата. Тъгата при раздяла има за цел да ни накара да осмислим раздялата, за да можем да продължим напред начисто. Ако не преминем през такъв период, обикновено остава нещо "незатворено" по отношение на бившия/бившата.
Списъкът с примерите за ситуации, в които е нормално да сме тъжни, е дълъг, а и има доза разлики за всеки човек, тъй като една ситуация може да има различно значение за различните хора.
Тъгата плаши много хора, но потискането и отрицанието на тъгата крие 2 съществени риска (в допълнение към специфичните за всяка отделна ситуация, като например горните 3 ситуации):
- изпадане в депресия (прочете повече за депресията)
- вътрешно изстудяване. Това ще доведе и до студенина към тъгата и болката на другите.
Ако вместо човек да потиска или отрича тъгата си, премине през нея по конструктивен начин, това ще доведе до трайно вътрешно освобождение.
Последвайте фейсбук страницата ми за коментари на различни теми.
Свързани статии: