Много двойки говорят за това кога какво е станало и как се е развила връзката, но малко са тези, които обръщат внимание на това с какво и как са влезли във връзката. Началото е важно, защото за стабилна "сграда" е необходима стабилна основа. Ето някои от най-честите начини/мотивации за започване на връзка, за които е добре да внимаваме:
- „той/ тя трябва да е еди какъв/каква си“, „искам перфектния/ата мъж/жена“ – Да имаме критично мислене и мнение за това какво да приемем и какво не у другия е едно, но списък с очаквания и изисквания е съвсем друго. С подобен списък връзката се превръща в сделка, а перфектният/ната мъж/жена става удобен инструмент (а за какво служи този инструмент е индивидуално е всеки). А какво се случва, когато с течение на времето „сделката“ и инструмента се променят? Гневно разочарование, а след него сценариите са най-различни и обикновено не са особено щастливи и за двамата във връзката.
- искам някой да се погрижи за мен и/или да ме спаси от нещо – тук може да включим мисли като: „скучно ми е и няма какво да правя без връзка“, „тъжен/тъжна и имам нужда от положителни емоции“, „не мога да се справям сам(а)“, „какво ще си кажат другите за мен, ако нямам връзка“ и може да изброяваме още доста в този стил. В тези случаи се търси връзка, а не човек, и отсрещният човек се превръща в инструмент. Едва ли в дългосрочен план някой би бил истински щастлив в подобна връзка. Връзката би следвало да е резултат от безкористен интересен към другия.
-„искам дете“ – Търсенето на връзка заради желание за дете е като да сложим каруцата пред коня и така другият се превръща в инкубатор/осеменител. Как ли би се чувствал някой, ако го възприемаме предимно като инкубатор/осеменител? А когато мисията „Дете“ е изпълнена, то това често е началото на отчуждението. Създаването на дете би следвало да е резултат от пълноценни отношения с партньора.
- живеене в миналото – Хубаво е да се учим от опита си, но да не забравяме, че за всяко поведение може да има повече от едно обяснение, а срещу нас днес седи друг човек, а не онзи от предишна връзка. Всеки малко или много носи някакъв „багаж“ от миналото си, но да живеем в миналото е съвсем различно. Има хора, които въпреки физическата раздяла, не са приключили психически с бившия/бившата (това не означава, че искат да са с него/нея), а това означава, че ще са само с единият крак в текущата връзка. Ако не сме изцяло ориентирани към текущия партньор, бихме ли могли да изградим пълноценна връзка?
Ако дадена връзка започне по някой от описаните начини, трудно може да се получи дълго и щастливо бъдеще. А все пак възможно ли е, ако сме започнали така? Да, но първо трябва да признаем пред себе си истинската си мотивация за връзка и как сме влезли в нея, да осмислим истината, да поемем отговорност пред себе си и да работим със себе си по съответната тема. Ако и двамата партньори направят това и ако все пак има и истинска обич между тях въпреки всичко, то те имат шанс да намерят път един към друг и да „излекуват“ връзката си.
Последвайте фейсбук страницата ми за коментари на различни теми.
Свързани статии:
Истинските мъже - къде ли са? (част 1)