Ако сте тъжен/потиснат в продължение на повече от 2 седмици, то вероятността да сте в депресия е 99%, но депресията не е просто "тъжен съм".
Имате ли някои от следните симптоми?
- Емоционални симптоми – потиснатост, тъга, чувство за вина, липса на радост, раздразнителност
- Мисловни симптоми – негативизъм, безнадеждност, идея за безсмислие, мисли за самоубийство, намаляване на концентрацията и паметта
- Телесни симптоми – загуба на апетит или преяждане, безсъние или преспиване, отпадналост, лошо храносмилане, плач
- Поведенчески симптоми – намалена физическа активност (на работа, избягване на битовите задължения, отказ от харесвани занимания), самоизолация от света. Възможно е да има моменти на свръхактивност като компенсация на потиснатостта.
Какви са причините?
Тъгата е нормална реакция на дадено тъжно събитие и човек може да премине през период на тъга без да изпада в депресия.
Ситуациите/обстоятелствата, след които човек може да изпадне в депресия, може да са различни, напр. загуба на работа, неуспех, раздяла с партньора. Начинът, по който възприемаме събитията, определя как ще се чувстваме. Независимо какво е събитието, то се възприема от депресирания като преувеличено негативно, от него се прави генерализация без да се проверява/преценява действителността и не се виждат никакви предимства/възможности от новата ситуация. Например:
- „партьорът ми пожела да се разделим, следователно не ставам за нищо“, което е различно от „дай да видя с какво допринесох за раздялата, че да се поуча, за да мога да изградя по-качествена връзка със следващия партньор“,
- „от работа ме съкратиха, следователно съм неудачник и няма да си намеря друга работа“ без да се отрази, че при съкращения все ще има засегнат служител, а критериите за избор на служител може да са най-различни (включително да съкратят скъпоплатен служител за по-голяма икономия), и кой знае, може пък и по-добра работа да намери човек.
- „щом не успях с Х, значи за нищо не ставам." без да се отчитат успехите. Неуспеха е и възможност за научени уроци, което означава натрупан опит, а не провал, което е въпрос на гледна точка.
Зад негативната генерализация може да се открие ниско самочувствие и/или нереалистични претенции в дадения аспект.
Депресираният има склонността да зацикля в отрицателните си мислите (дори може да спре да възприема нищо друго освен идеите си, които са резултат на „катастрофалното“ събитие). Така миналото се преживява тежко, сегашното се превръща в мъчение, а бъдещето е негативно неизвестно без надежда, защото човек се чувства безсилен да промени обстоятелствата около себе си или да приспособи себе си (което е различно от нагаждане и конформизъм) към обстоятелствата. Идеята за негативно неизвестното бъдеще може да доведе до тревожност.
Депресията може да се отрази на различни сфери от живота на човек, но обикновено най-засегното е семейството, ако има такова, защото депресията често води до дисфункционални отношения.
Понякога зад депресията може да има скрита тревожност т.е. дълбоко в себе си човек е тревожен, но на повърхността е депресиран. Възможно е и обратното, т.е. дълбоко депресиран, а на повърхността тревожен. Прочетете повече за Тревожността.
За справяне с депресия - прочете тук.
Последвайте фейсбук страницата ми за коментари на различни теми.
Свързани статии: